ASTERAS - partizanΟ Αστέρας Τρίπολης έδωσε το τελευταίο του ευρωπαϊκό παιχνίδι στην Σερβία, ήρθε ισόπαλος 0-0 κόντρα στην Παρτιζάν και κατάφερε να πάρει ακόμα έναν βαθμό στο φετινό Europa League! Μεγάλη ευκαιρία για τους Αρκάδες να πάρουν τη νίκη με την ευκαιρία του Μάσα στο 89'!

Ο Αστέρας κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο με σχηματισμό 4-3-3 και με αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο Θεοδωρόπουλος επανήλθε μετά από καιρό στη βασική ενδεκάδα, ο Λούι έπαιξε δεξιά στην άμυνα, ο Παντελιάδης αριστερά και οι Ζησόπουλος, Σανκαρέ στο κέντρο. Ο Μουνάφο, ο Τιέ Μπι και ο Τσοκάνης ήταν στη μεσαία γραμμή, οι Μπακασέτας και Γιαννιώτας στα δύο άκρα, και ο Μπαράλες στην κορυφή της επίθεσης.

Η ομάδα της Τρίπολης επισκέφτηκε την περιοχή της Παρτιζάν μόλις στο πρώτο λεπτό όταν ο Μπαράλες σέντραρε και ο Μπακασέτας πλάσαρε άουτ. Οι Σέρβοι ανέλαβαν αμέσως τα ηνία στο ματς και βγήκαν με αξιώσεις στην επίθεση, έχοντας 2 καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο. Το σουτ του Μαρίνκοβιτς που έδιωξε ο Θεοδωρόπουλος στο 2' και την ωραία ενέργεια του Νίνκοβιτς στο 8' όπου και πάλι ο τερματοφύλακας του Αστέρα ήταν σε ετοιμότητα.

Γενικότερα, η Παρτιζάν ήταν αυτή που είχε την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της στο πρώτο μέρος χωρίς πάντως να απειλεί ιδιαίτερα την άμυνα του Αστέρα, η οποία έκοβε τις επιθέσεις των γηπεδούχων.

Οι Σέρβοι μπήκαν φορτσάτοι στο 2ο μέρος και στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν τις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Στο 47', ο Νίνκοβιτς από πολύ κοντά, και με τον Θεοδωρόπουλο εξουδετερωμένο, πλάσαρε στο αριστερό δοκάρι της εστίας ενώ ο ίδιος παίκτης στο 49ο λεπτό σούταρε και ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε. Αυτή ήταν η 11η τελική προσπάθεια των γηπεδούχων ενώ την ίδια ώρα ο Αστέρας είχε 4.

Η Παρτιζάν συνέχισε να κυριαρχεί και να απειλεί τον Αστέρα, ο οποίος δεν είχε καλή αμυντική λειτουργία. Οι Σέρβοι με αιχμή τον Σκούλετιτς έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη! Στο 68' ο επιθετικός των γηπεδούχων ξεκίνησε μια κούρσα, πέρασε τον Σανκαρέ αλλά πλάσαρε άουτ ενώ λίγο αργότερα, στο 71', ο Σκούλετιτς μπήκε από αριστερά, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Αστέρας από το 75' και έπειτα προσπάθησε και κατάφερε να «χτυπήσει» στην κόντρα. Σε εκείνο το λεπτό, βγήκε από αριστερά με τον Τσοκάνη, ο οποίος όμως δεν έκανε σωστό γύρισμα για τον Μπαράλες που ήταν μόνος του στη μικρή περιοχή. Επίσης οι Αρκάδες απείλησαν από στημένη φάση και συγκεκριμένα από φάουλ που εκτέλεσε ο Νίκο στο 76'. Η μπάλα πήγε στην καρδιά της περιοχής όμως ο Μπαράλες τελείωσε άσχημα τη φάση με το κεφάλι.

Η ομάδα του Βεργέτη, μάλιστα, θα μπορούσε να κλείσει με νίκη αυτή την πανέμορφη φετινή διαδρομή στο Europa League. Στο 89' βγήκε στην αντεπίθεση, ο Μάσα ήταν μόνος του μέσα στην περιοχή και αριστερά, πήρε από τον Μπαντιμπανγκά, σούταρε, όμως ο Λούκατς άπλωσε το πόδι του και έσωσε την εστία του!

Το τελικό 0-0 έδωσε ακόμα έναν βαθμό στον Αστέρα που στάθηκε εξαιρετικά στο φετινό Europa League.

Το φιλμ του αγώνα

Α' μέρος:

Έναρξη στην αμαμέτρηση με τον Αστέρα στη σέντρα.

1' Ευκαιρία για τον Αστέρα με το "καλημέρα". Ωραια σέντρα του Μπαράλες από τα αριστερά, αλλά ο Μπακασέτας με πλασέ στην κίνηση δεν καταφέρνει να ανοιξει το σκορ.

2' Σουτ του Μαρίνκοβιτς, ο Θεοδωρόπουλος πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

7' Ατομική ενέργεια του Γκρμπιτς και προσπάθεια για ένα-δύο με τον Μαρίνκοβιτς, αλλά η μπάλα θα κοπεί.

8' Ωραία ενέργεια του Νίνκοβιτς, τσιμπάει από τον Σανκαρέ, αλλά το πλασέ του θα απομακρύνει ο Θεοδωρόπουλος.

10' Γύρισμα του Παντελιάδη, προσπάθησε να βρει χώρο για το σουτ ο Μπακασέτας, η μπάλα κόρνερ.

20' Έχει πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης, ωστόσο οι δύο ομάδες δείχνουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και όχι να συμβιβαστούν με αυτό το 0-0.

21' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα για φάουλ πάνω στον Βολκόφ.

26' Σουτ του Βολκόφ από τα αριστερά, αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλοκάρει εύκολα.

30' Ξαφνικό μακρινό σουτ του Γιαννιώτα, ο Λούκατς διώχνει και στη συνέχεια, ο Μπαράλες "πιάνεται" σε θέση οφ σάιντ.

34' Κίτρινη κάρτα στον Τιέ Μπι, για φάουλ στη μεσαία γραμμή, πάνω στον Ζίφκοβιτς.

40' Ο Ζίφκοβιτς μπαίνει στην περιοχή, ο Θεοδωρόπουλος βγαίνει γρήγορα, απομακρύνει τη μπάλα με την βοήθεια και του Παντελιάδη.

45' Σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λούκατς.

45' Τέλος πρώτο ημιχρόνου στο Βελιγράδι. Παρτιζάν και Αστέρας πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0 να τις συντροφεύει.

Β' μέρος:

Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46' Κίτρινη κάρτα στον Ντρίνσιτς.

47' Δοκάρι για την Παρτιζάν. Σέντρα από αριστερά του Σκούλετιτς, ο Θεοδωρόπουλος χάνει τη μπάλα από τα χέρια του, ο Νίνκοβιτς παίρνει το ριμπάουντ, αλλά πλασάρει στο δοκάρι. Μένει το 0-0.

49' Νέο σουτ του Νίνκοβιτς, ο Θεοδωρόπουλος και πάλι απομακρύνει.

Έχει μπει πιο δυνατά η Πατριζάν στο δεύτερο ημίχρονο.

54' Κίτρινη κάρτα ο Ίλιτς για φάουλ πάνω στον Ζησόπουλο.

60' Κίτρινη κάρτα στον Βολκόφ για "θέατρο".

63' Αλλαγή για τον Αστέρα. Φεύγει από το παιχνίδι ο Γιαννιώτας και στη θέση του περνάει ο Νίκο Φερνάντεθ.

66' Φάουλ από δεξιά του Νίκο, οι αμυντικοί της Παρτιζάν έδιωξαν, ο Λούι έπιασε ένα σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

68' Ο Σκούλετιτς ξεκινάει μια κούρσα, αφήνει πίσω του τον Σανκαρέ, αλλά πλασάρει άουτ.

71' Λάθος του Νίκο, κάθετη πάσα από τον Ντρίσνιτς στον Σκούλετιτς, εκείνος πλασάρει, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

72' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μπακασέτας αφήνει τη θέση του στον Μπαντιμπανγκά.

74' Αλλαγή για την Παρτιζάν. Ο Γκρμπιτς αφήνει τη θέση του στον Ίλιτς.

75' Ωραία κόντρα στο Αστέρα. Ο Τσοκάνης δεν κάνει καλό γύρισμα, ο Μπαντιμπανγκά προσπάθησε να πάρει το ριμπάουντ αλλά με ανορθόδοξο τρόπο.

75' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μάσα στη θέση του Τιέ Μπι.

76' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Φάουλ του Νίκο, κεφαλιά του Μπαράλες, η μπάλα έξω.

81' Αλλαγή για την Παρτιζάν. Ο Λούκα περνάει στη θέση του Νίνκοβιτς.

83' Κίτρινη κάρτα στον Τάσο Τσοκάνη.

89' Αλλαγή για την Παρτιζάν. Ο Σκούλετιτς αφήνει τη θέση του στον Κόιτς.

90' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ. Υπέροχο γύρισμα της μπάλας, από Λούι, Μπαντιμπανγκά με τελικό αποδέκτη τον Μάσα, ο οποίος πλασάρει πάνω στον Λούκατς.

93' Τέλος στο παιχνίδι. Ο Αστέρας φεύγει αήττητος με την τεράστια ευκαιρία όμως του Μάσα στα τελευταία λεπτά να μένει στη μνήμη όλων.

Μικρά-Μικρά:

- Με άσπρες εμφανίσεις η Παρτιζάν, με κιτρινομπλε ο Αστέρας.

- Σχηματισμός 4-3-3 από τον Βεργέτη. Ο Θεοδωρόπουλος θα είναι κάτω από τα δοκάρια. Ο Λούι δεξιά, ο Παντελιάδης αριστερά και οι Ζησόπουλος και Σανκαρέ. Ο Μουνάφο, ο Τιέ Μπι και ο Τσοκάνης θα είναι στη μεσαία γραμμή, ενώ οι Μπακασέτας και Γιαννιώτας στα δύο άκρα, με τον Μπαράλες στην κορυφή.

- Σχηματισμός 4-2-3-1 από την Παρτιζάν. Ο Λούκατς θα είναι στα δοκάρια. Ο Πέτροβιτς δεξιά, ο Βολκόφ αριστερά και οι Στάνκοβιτς και Ίλιτς στο κέντρο της άμυνας. Οι Μάρκοβιτς, Ντρίνσιτς τα δύο αμυντικά χαφ. Ο Γκρμπιτς θα είναι δεξιά, ο Ζίφκοβιτς θα είναι αριστερά και ο Νίνκοβιτς στον άξονα. Μόνος μπροστά ο Σκούλετιτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παρτιζάν (Μάρκο Νίκολιτς): 25. Λούκατς, 5. Πέτροβιτς, 3. Βολκόφ, 6. Στάνκοβιτς, 30. Ίλιτς, 21. Μάρκοβιτς, 18. Ντρίνσιτς, 14. Γκρμπιτς, 11. Νίνκοβιτς, 17. Ζίφκοβιτς, 32. Σκούλετιτς.

Στον πάγκο: 12. Κλιάγιτς, 35. Στεφάνοβιτς, 22. Ίλιτς Σ., 29. Μαρίνκοβιτς, 7. Λούκα, 9. Κόιτς, 10. Φοφανά.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): 21. Θεοδωρόπουλος, 27. Λούι, 3. Παντελιάδης, 13. Ζησόπουλος, 15. Σανκαρέ, 5. Μουνάφο, 4. Τιέ Μπι, 19. Τσοκάνης, 14. Μπακασέτας, 70. Γιαννιώτας, 9. Μπαράλες.

Στον πάγκο: 47. Μπαντής, 77. Κυριακόπουλος, 25. Κουρμπέλης, 39. Μπαντιμπανγκά, 11. Νίκο, 7. Μάσα, 23. Πάρα.

Διαιτητής: Γκιλ (Πολωνία)
Βοηθοί: Σάντζουκ (Πολωνία), Μπορκόφσκι (Πολωνία)
Γήπεδο: "Stadion FK Partizan"