ARKADIKOS A1Ο Αρκαδικός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α2 με ήττα στη Λιβαδειά (86-75), όμως αυτό που δεν αλλάζει είναι ο σχεδιασμός της ομάδας για τη νέα περίοδο και τα σαλόνια της Α1. Νέα πρόσωπα με μέλλον στον αγώνα που είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι Μπλε είπαν αντίο στην Α2 και άπαντες ελπίζουν Αρκαδικός και Α2 να μη συναντηθούν ποτέ και η ομάδα να βρίσκεται για μια ζωή στη μεγάλη κατηγορία. Η αναμέτρηση στη Λιβαδειά ήταν η ευκαιρία για δοκιμές μιας και αποτελούσε εξ αρχής τυπική διαδικασία.

Ο σύλλογος της Τρίπολης σχεδιάζει ήδη τα πλάνα της για την Α1 μετά από έξι χρόνια στην Α2.

Ο Αρκαδικός είχε σταθερό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε μία διαφορά 3-7 και έχοντας πρώτους σκόρερ τους Καραμαλέγκο και Κοψαύτη (5) οδηγούσε την κούρσα της αναμέτρησης.

Από την άλλη μεριά ο Μπουγκαντίνοφ με 6 πόντους κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μπλε έφτασαν στο +5 με σκορ 18-23 αλλά οι αντίπαλοι με ένα σερί 16-3 πήραν το προβάδισμα και με τη λήξη του ημιχρόνου βρέθηκαν μπροστά με οκτώ πόντους, 34-26.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Λιβαδειάς είχε ένα διαρκές προβάδισμα από πέντε μέχρι επτά πόντους με τον Αρκαδικό να τρέχει ένα μικρό σερί. Ολοκλήρωσε όμως τη συγκεκριμένη περίοδο με σκορ 54-49.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Αρκαδικός μείωσε 54-52 με τρίποντο του Καραμαλέγκου, ωστόσο οι αντίπαλοι κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά μέχρι και στο +18.

Οι τέσσερις νεαροί του Αρκαδικού, Μιαούλης, Σταματόπουλος, Τσέλος, Λιακόπουλος πήραν χρόνο συμμετοχής στα τελευταία λεπτά με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 86-75.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 86-75

Διαιτητές: Τσαρούχα-Παπαφωτίου-Αναγνώστου

Δεκάλεπτα: 13-15, 34-26, 54-49, 86-75

Λιβαδειά (Οικονόμου): Σταύρου 3 (1), Βουκαντίνοφ 13, Ιωακειμίδης 7 (1), Τερματζίδης 8 (1), Λιόντος, Βεσκούκης 12 (2τρ., 11ρ.), Γκαγκαλούδης 22 (5τρ., 5ασ.), Μαράντος 9 (1), Σάκοτα, Γιανναλέτσος 1, Δημητριάδης 11 (11ρ.).

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 22 (3), Κωνσταντίνου 3 (1), Μιαούλης, Κοψαύτης 10 (2τρ., 15ρ.), Χατζής 15, Αναστασάκης 11, Τσέλος, Καλλινικίδης 10 (1), Λιακόπουλος 2, Σταματόπουλος 2.